Bizimle bağlantıya geçin

Halının Avantajları ve Seçim Önerileri

Fotoğraf : Halivizyon.com

Genel

Halının Avantajları ve Seçim Önerileri

Yıllardır yapılan birçok bilimsel araştırmaya rağmen düzenli olarak bakımı yapılan halı ile  ilgili hiç bir sağlık riski bulunamamıştır. Söylenenin ve düşünülenin aksine, halı döşeli mekanların diğer zemin döşemelerine kıyasla, havada çok daha  az toz partikülleri bulundurur.

Duvardan Duvara Halı Neden Kullanılmalıdır ?

halı kaplama nedir, halı kaplama nasıl yapılır, halı kaplama seçimi, halı kaplamada dikkat edilmesi gerekenler, halı kaplamanın faydaları, halı nasıl kaplanır, Halı kaplama istatisikleri, halı kaplama sağlıklıdır, halı ve elyaf teknolojileri, halı ve lekelenme, halı konforlu, yumşak ve rahattır, halı moda ve hayal gücüdür, halı dayanaklıdır, halı akustiktir. Halı gürültüyü azaltır, halı sağlıklı ve güvenlidir, halı kolayca döşenir, halı bakımı kolaydır, halı çevre dostudur, halı kaplama estetiktir. Halı hakkında detaylı bilgi için bizi arayınız.

https://www.halifleks.com  Tel: 0212 477 02 90

 

Halı Kaplama İstatisikleri

Evlerin büyük bir kısmına ayakabı ile girilen ABD’de kişi başına halı kullanımı 6m2 üzerindedir.
Sıcak ve tozlu bir çöl iklimi olan ve her evde ortalama 5-6 çocuğa sahip Suudi Arabistan’da kişi başına halı kullanımı 5m2 üzerindedir.
Soğuk bir iklime sahip Almanya’da kişi başına halı kullanımı 2 metrekare olmasına rağmen, Türkiye’de duvardan duvara halı kulanımı kişi başına sadece 0.35m2dir. Bunun en büyük nedeni, ülkemizde tüketicilere halının avantajları konusunda yeterli bilgi sahibi olmamasıdır.

 

Duvardan Duvara Halı ve Sağlık – Halıfleks & Bukle Halı &Tafting Halı

Yıllardır yapılan birçok bilimsel araştırmaya rağmen düzenli olarak bakımı yapılan halı ile  ilgili hiç bir sağlık riski bulunamamıştır. Söylenenin ve düşünülenin aksine, halı döşeli mekanların diğer zemin döşemelerine kıyasla, havada çok daha  az toz partikülleri bulundurur. Nedeni çok açık. Halı tozu tutar ve elektirikli süpürge ile vakumlayarak bu tozdan kurtuluruz. 1975 ve 1990 yılları arasında halı kullanımı %40’dan %2’ye düşen İsveç’te alerjik reaksiyonlar aynı dönemde 10 kat artmıştır.

Halının Döşenmiş olduğu zeminlerde başka bir deyimle duvardan duvara halı kaplanmış yerlerde halı doğal klima görevi görür, ortamda uçuşan, havada gezinen toz partiküllerinin uçmasını gezinmesini önler, sağlıklı yetişkin bireylerin ve sağlıklı bebek ve çocukların yaşam alanlarında  laminant parke, pvc zemin kaplama, seramik, granit gibi sert yüzey kaplamaları olduğunda yaşam alanında yuttuğu toz partikülleri çok fazladır bunun yerine döşenmiş bir halı olan alanlarda, bir çok sağlık sorunu önlemi alınmış olur, bunların başlıca örnekleri kayma önleyici, toz tutucu, ısı yalıtımı, ses yalıtımı, ekstra konfor kazandırması gibidir.

 

Halıfleks & Bukle & Tafting Halı ve Elyaf Teknolojileri

Kaliteli Bukle Halılar ve Tufting Halılar yüksek teknoloji elyaflardan dokunur.
Örneğin, mikroskobik olarak herbir elyaf lifine özel şekiller verilerek toz yapışmaması sağlanabilir.
bu işlemlere buharla verilen fiksaj,  elyafın parlaklığı değiştirelerek daha az kir göstermesi sağlanabilir. Günümüzde, elyaflara  iplik üretim aşamasında, ham iplik işlenerek, karbon lifleri eklenerek ömür boyu antistatik koruma sağlanıyor. Bu yolla, halı üzerinde yürümeden kaynaklanan statik elekriklenme önlendiği için kapı tokmakları tutulunca artık çarpmıyor. Ayrıca elektronik ekipman etkilenmeden çalışabiliyor.

DUVARDAN DUVARA HALI VE LEKELENME 

Aslında, lekelenme, halıyı kirleten faktörler arasında %5 pay ile en son sırada yer alır, ancak en çok şikayet edilen faktördür. Döküntü, sıcaklaşıp lduğuştıkça lekelenme riski artar. Ancak, günümüzde herşeyde lduğu gibi leke  temizliği alanında da büyük ilerlemeler olmuştur. Öncelikle kimya alanındaki gelişmeler lekelerin hemen hemen tamamını temizleyebilmeyi mümkün kılıyor. Bu alanda servis veren birçok temizlik firması ülkemizde de mevcut. Ayrıca belirli leke koruma sistemleri ile artık halıları ev tipi lekelere karşı kolaylıkla korunabiliyor. Lekeye  anında ve doğru müdahale gibi bazı konulara dikkat edildiğinde lekelere karşı başarı şansı oldukça yükselmekte.

 

Duvardan Duvara Halı Avantajları

 

 • Halı Yumşak ve Rahattır
  HALIFLEKS
  Yumşak ve sıcak bir dokunuş sunar.
  Ayakaltı konforu sağlar.
  Sıcak bir oda atmosferi.
  Ömür boyu antistatik koruma.
  Başka hiçbir zemin döşemesi duvardan duvara halılar kadar yumşak ve rahat degildir.
 • Halı Moda ve Yaratıcıdır.
  DUVARDAN DUVARA HALI
  Sınırsız renk ve desen seçme olanağı.
  Kişisel tercihlere uyum.
  Her tür dekorasyon tarzına uygun.
  İstediğiniz oda atmosferini yaratır.
  Başka hiçbir zemin döşemesi duvardan duvara halılar kadar renk, desen ve tasarım seçeneği sunamaz.
 • Halı Dayanaklıdır.,
  HALISER
  Esnektir. Basınç altında esner.
  Aşınmaya dayanaklıdır.
  Güzel görünümü uzun yıllar korur.
  Doğru elyaf seçimi  ile gelen iyi kalite.
  Başka hiçbir zemin döşemesi duvardan duvara halılar kadar dayanıklılığı konfor ile birlikte sunamaz.
 • Halı Gürültüyü Azaltır.
  YER KAPLAMA HALILARI
  Ses yalıtımı sağlar.
  Gürültüyü emer.
  Sessiz bir oda atmosferi yaratır.
  Akustik kaliteyi artırır.
  Başka hiçbir zemin döşemesi duvardan duvara halılar kadar gürültü azalması sağlayamaz.
 • Halı Sağlıklı ve güvenlidir.
  HALIFLEKS ZEMİN KAPLAMALARI
  Havadaki tozu azaltır.
  Kaymayı ve kazaları önler.
  Omurga ve eklem dostudur.
  Uğultuları azaltarak stresi azaltır.
  Başka hiçbir zemin döşemesi duvardan duvara halılar kadar güvenli ve sağlıklı değildir.
 • Halı Kolayca Döşenir.
  TÜYLÜ HALIFLEKS
  Döşemesi kolaydır hızlı döşenir.
  Gürültüsüzce döşenebilir.
  Her zemine uygundur.
  Kaldırması kolaydır.
  Başka hiçbir zemin döşemesi duvardan duvara halılar kadar kolayca döşenemez.
 • Halı Bakımı Kolaydır.
  DÖŞEMELİK HALI
  Islak temizliğe gerek yoktur. Vakumlanır.
  Kir ve leke korunması eklenebilir.
  Sert zeminlere göre daha az bakım ihtiyacı.
  Özel elyaf teknolojileri ile en iyi sonuç.
  Başka hiçbir zemin döşemesi duvardan duvara halılar kadar bakım kolaylığını aynı konfor seviyesinde sunamaz.
 • Halı Çevre Dostudur.
  TABAN KAPLAMA HALILARI
  Isı yalıtımı ile enerji tasarrufu sağlar.
  Çevre dostu elyaf ve halı üretimi.
  Yakarak termal enerji üretebilir.
  Ormanlarımızı korur. Geri dönüşüme uygun.
  Başka hiçbir zemin döşemesi duvardan duvara halılar kadar enerji tasarrufu sağlayamaz.

 

Halınızı Nasıl Seçeceksiniz?
Eviniz için en uygun halıyı seçmekte zorlanıyor musunuz? Üzülmeyin. Yalnız değilsiniz. Yüzlerce ürün ve fiyat seviyeleri  arasından seçim yapmak birçok tüketici için zordur. Aşağıdaki tavsiyelere uyarak  pahalı bir hata yapma riskinizi minimuma indirebilirsiniz.

 1. Evinizin nasıl görünmesini istediğiniz konusunda önceden karar verin. Hafızanıza güvenmeyip, perde, döşemelik kumaş gibi örnekleri yanınızda götürün.

Renk: Genellikle açık renkler odanızı olduğundan geniş ve havadar gösterirken, koyu renkler olduğundan ufak gösterir ama daha sıcak bir ortam yaratırlar.

Doku: Tasarım tercihinize göre düz veya kendinden desenli halıları tercih edebilirsiniz. Halı dokusunun, doku çeşidine bağlı olarak ışığı (günışığı veya lamba) değişen oranlarda emeceğini veya yansıtacağını unutmayın. Mağazada evinize yakın bir aydınlatma ortamında halıya bakmaya gayret edin.

 1. Halı döşenecek mekanın pratik ihtiyaçlarını göz önünde bulundurun.

Kullanım amacı: Odanın ne kadar sıklıkta ve ne amaçla kullanılacağını tespit edin. Örneğin, çocuk odaları için dayanıklılığı, yatak odaları için konforu ön plana çıkarın.

Elyaf: Bir halının kalitesinde en önemli etken kullanılan elyaftır. Halınızın hangi elyaftan yapıldığını ve özelliklerini satıcınıza mutlaka sorun. Genellikle, polyamid halılar en iyi performans ve konfor kombinasyonunu sunarlar.

Doku: Satıcınızdan halı dokusu konusunda bilgi alınız. Cut (saksoni, velur, frize) rölyef (cut/loop) ve bukle (loop) halı seçeneklerinden ihtiyacınıza en uygun olanını seçiniz.

 1. Halınızın renk ve leke koruması ihtiyacı konusunda önceden karar veriniz. Kir ve leke temizliği ve genel bakım ihtiyacı ile ilgili üretici tavsiyelerini alıp uygulayınız.
 2. Halınızı satın almadan önce mümkün olduğu kadar fazla mağaza ve ürün görmeye gayret edin. Bu, size ürün, kalite ve fiyat konusunda bir fikir verecektir. Geniş ürün seçeneği ve iyi satış elemanlarına sahip bir mağazadan halınızı alınız.
 3. Satın alabileceğiniz en iyi halıyı satın alın. Mağazada birçok halı aynı görünebilir. Ancak, evinize döşendikten çok kısa bir süre sonra fark ortaya çıkacaktır. Ucuz gibi
  görünen halılar daha çabuk eskiyip değiştirileceğinden aslında bütçenizden daha fazla para çıkmasına neden olacaktır.
Okumaya Devam et
Yorum yapmak için tıklayın

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız Giriş Yap

Yorum Yap

Son Yazılanlar

Etiketler

Facebook

Takvim

Şubat 2024
P S Ç P C C P
 1234
567891011
12131415161718
19202122232425
26272829  
Yukarı