Bizimle bağlantıya geçin

Halıfleks Kullanmanın Avantaj ve Faydaları Nelerdir ?

Halıfleks Nasıl Seçilir ?
Fotoğraf : Halivizyon.com

Genel

Halıfleks Kullanmanın Avantaj ve Faydaları Nelerdir ?

Halıfleks; estetik, güzel ve sıcak görünümlüdür. Tercih edilen dekorasyon tarzını tamamlayıcı nitelikte renk, desen, doku ve konfor seçenekleri sunar

Neden Halıfleks Kullanılmalı, Avantajları ve Sağladığı Faydalar nelerdir ? 

Öncelikle Halıfleks:  Duvardan Duvara Halının Genel Olarak İfade edildiği terimdir,

Halıfleks; estetik, güzel ve sıcak görünümlüdür. Tercih edilen dekorasyon tarzını tamamlayıcı nitelikte renk, desen, doku ve konfor seçenekleri sunar, son derece hoş bir hissel yakınlaşma sağlar. Kaymaz, Yumuşak, güvenli, sıcak ve rahat bir atmosfer yaratır. Ortamın gürültü seviyesinde azalma ve ısı kaybına karşı yalıtım sağlar…

Yüksek katma değer, düşük maliyet: Kaliteli bir Halıfleks kullanılan mekanın saygınlığı yükselir. Halının toplam kullanıcı maliyeti son derece düşüktür. Toplam kullanıcı maliyeti; ürün maliyeti, döşeme maliyeti, bakım maliyeti ve ürünün ömrünü kapsar. Endüstriyel araştırmalar, Halıfleks döşenmesindeki toplam kullanıcı maliyetinin, diğer sert zemin döşemelerine göre %35’e varan avantaj sağladığını göstermiştir.

Kolay döşeme: Halıfleks kolaylıkla döşenir ve tüm zemin yüzeylerine uygulanabilir. Bu özellik; tüm mekanların yeni yapıların (özellikle toplu konut ve kooperatif uygulamalarında) bitirilmesi, kullanımda olanların yeniden dekore edilmesi konularında zaman ve maliyet tasarrufu sağlar. Her mekana özel çeşitleri bulunmaktadır.

Düşük bakım maliyeti: Halı bakımı, diğer zemin döşemelerine göre çok daha kolay ve ucuzdur. Kaliteli Halıfleks, bakım masraflarında %40’a varan tasarruf sağlar.

Ses emicilik: Halı ve sert zemin döşemeleri arasında yapılan akustik testler, halının 10 kat daha fazla atmosferik gürültüleri absorbe ettiğini (emdiğini) ortaya koymuştur. Halı; ayak sesi, eko ve uğultuları elimine eder. Sessiz, sakin, huzurlu ve daha verimli bir ortam yaratır. Ortalama bir kalite 30 desibel ses emer.

Güvenlik: Halı, en güvenli zemin döşemesidir. Sert zeminler (özellikle ıslak olduklarında) kaygan ve tehlikeli olabilirler. Halı, kaza ihtimalini ve bu nedenle oluşacak yaralanmaları yok eder.

Isı yalıtımı: Halı, ısı yalıtımı sağlamada verimli bir malzemedir. Halıfleks  kullanımı %15’e kadar enerji tasarrufu sağlayabilir. Halı döşenmiş mekanları ısıtmak ve ortam ısısını korumak çok kolaydır.

Sağlık: Amaca uygun olarak seçilmiş, düzenli ve doğru yöntemlerle bakım ve temizliği yapılmış halılarda bakteri ve mikrop üreyemez. Halıfleks döşenmiş mekanlardaki atmosferik kirlilik toz partikülleri (uçuşan toz parçacıkları) sert zemin döşemelerine kıyasla yarı yarıyadan çok daha azdır. Uluslararası endüstriyel araştırma enstitüleri tarafından yapılan düzenli testler (GuT), bitmiş halının zararlı madde ve tortular içermediğini kanıtlamıştır.

Halıfleks Ortopedik rahatlık: Yumuşak, esnek halı yüzeyi minder etkisi yapar. Vücut ağırlığını dengeli bir şekilde dağıttığı için sırt ve eklem ağrılarının önlenmesinde büyük fayda ve olumlu katkı sunmaktadır.

Halıfleks Renkleri & Desenleri, Renk, desen ve doku; özellikle geniş yüzeylerde ve hakim dekorasyon ögesi olarak kullanıldığı durumlarda önem kazanır.

Renk ve Desen: Açık renkli bir halı, alanın geniş ve havadar görünmesini sağlar. Güçlü ve koyu renkler sıcak bir atmosfer yaratır. Renk sadece estetik açıdan değil halının kir gizleme seviyesini belirlemek bakımından da çok önemlidir. Düz ve açık renkler halıdaki kirlenmeyi daha kolay gösterirken, koyu renkler açık renkli kir ve tüyleri (uçuntu) gösterirler. Orta tondaki renkler kirlenmenin görünürlüğünü en etkin şekilde azaltırlar. Halının deseni de kir gizleme hususunda önemli rol oynar. Kırçıllı Melanj, (mouline) ve büyük desenli (zemin boşluğu fazla olan) halılar kirlenmeyi belli eder. Düzenli (organik, geometrik) desenler daha fazla kir gösterme eğilimi ve riski taşırken, düzensiz ve çok renkli desenler; kir ve lekelerin görünebilirliğini azaltırlar.

Halıfleks Desenleri, iç mekanın görüş alanlarını böler. Büyük desenler mekanda dar alan hissi, küçük desenler geniş alan hissi sağlarlar.
Ortamın trafik seviyesi ve kirlenme yoğunluğuna en uygun renk ve desende halı seçimi, bakım ihtiyacı ve maliyetlerini önemli ölçüde azaltır. Maksimum kir gizleme performansı; düzensiz halde serpiştirilmiş renklerle ya da düzensiz desenlerle elde edilir. Yoğun trafiğe maruz kalacak mekanlarda; orta koyulukta, olabildiğince çok renkli ve düzensiz desenlere sahip halılar en dengeli performansı sağlar.

Halıfleks Dokusu: Halı yüzeyi; dokunma biçimi ve apre (halıya son şeklini verme, boyama, vb.) işlemlerine bağlı olarak, ışığı farklı şekillerde emer ya da yansıtır. Bu özellik halının görünümünü önemli ölçüde değiştirebilir. Duvardan duvara halı sektöründe kullanılan doku ve dokuma türleri aşağıda sıralanmıştır.

  • Level Loop (Düz bukle – aynı hav yüksekliğinde)
  • Textured Loop (Düzensiz bukle – çok düşük hav yükseklik farklılıklarına sahip)
  • Multilevel Loop (Çok seviyeli bukle – birden fazla hav yüksekliğine sahip)
  • Cut & Loop (Bukle – Kesik hav kombinasyonu)
  • Tip Shear (Çok seviyeli bukle – yüksek havlar yontulmuş)
  • Cut Pile (Kesik hav – aynı ya da farklı hav yüksekliğinde)
Okumaya Devam et
Yorum yapmak için tıklayın

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız Giriş Yap

Yorum Yap

Son Yazılanlar

Etiketler

Facebook

Takvim

Aralık 2023
P S Ç P C C P
 123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031
Yukarı