Bizimle bağlantıya geçin

Halıda Renk Seçimi ve Moda

Halı Renk Seçimi
Fotoğraf : Halivizyon.com

Genel

Halıda Renk Seçimi ve Moda

Duvardan Duvara Halı, evinizdeki yaşamınıza konfor katan, hareket etmenizi kolaylaştıran, dekorasyonu bütünleyen, renkleri ile huzur bulduğunuz, üstünlük hissini yaşamınıza katar.  

 Halı’da Renk Seçimi ve  Moda:

Gelişen zaman içerisinde minimalist çizgi Halıdaki modaya da farklı bir yön katmıştır, eski zamanlar da halı kültürü, evimizde onlarca yıl kullanılacak halı seçimi yapılırken zamanın getirdiği alternatif dekorasyon zenginliği, minimalist trendle onlarca yıl kullanılmayan, aktif enerjik renkleri kullanmanın avantajını hayatımıza katmıştır, fuşya, lila, orange, turkuaz, fıstık yeşili, parlement mavisi, civciv sarısı ve benzeri tonlar minimalist çizgide, olduğu renk tonunun en iddialısını en canlısını temsil etmektedir. Klasik moda da ise tonların daha yumuşak daha uzun süre kullanılabilecek renkte halılar sıcak mekânlarda yerlerini almaktadır.

Duvardan Duvara Halı, evinizdeki yaşamınıza konfor katan, hareket etmenizi kolaylaştıran, dekorasyonu bütünleyen, renkleri ile huzur bulduğunuz, üstünlük hissini yaşamınıza katar.

Yuvanızda olmasını istediğiniz değerin farklılığıyla yer bulması, duvardan duvara halıyla tamamlanması için koltuk ya da perdeyle aynı tonda olmak zorunda değildir. Beğendiğiniz Halıyı diğer açıdan, obje, aksesuar olarak görmek lazım.
Halı evin boyası ile de aynı olma zorunluluğu yoktur, fakat oda içinde bulunan mobilya ve perdelerin rengini de göz önünde bulundurarak bir seçim yapılmalıdır. var olan dekorasyona artı bir değer katmalı, uyumu ile gözünüz de ortamdan hoşlanmalıdır. Renkler bir ton açık ya da koyu alınarak güzel bir geçiş ve uyum sağlanabilir, yada sanıldığının aksine çok sade renklerle döşenen bir odada canlı renkte iddialı kontrastı oluşturacak bir halıda kullanılabilir.

Evinizin dekorasyonunda en önemli unsurlardan bir tanesi, kapladığı alan ve mobilyalarınız ile uyumu açısından halınızın renk ve dokusudur. Halıdaki renk tercihleri oldukça kişisel bir seçimdir. Her renk, desen ve ebatta, birbirinden farklı mekânlara değişik seçenekler sunan halı tasarımları arasından dilediğiniz halıyı seçebilirsiniz.

Açık renkler odayı daha geniş gösterirken, koyu tonlar samimi bir atmosfer sağlar. Teknolojik gelişmeler sonucunda son yıllarda “Lekelenme” konusunda Halıcılık Sektöründe önemli gelişmeler kaydedilmiştir. Halılara leke koruyuculuk özelliği üretim aşamasında kazandırılabildiği gibi sonradan da halınıza uygulanabilmekte ve bu sayede halılarınız kullanım süresi boyunca lekelere karşı korunmaktadır. Bu teknolojik gelişmeler sayesinde açık renkli halıların temizlenmesi eskiye oranla çok daha basit bir hale gelmekte ve açık renk halılarda kolaylıkla dekorasyon seçeneğiniz arasında yerini almaktadır.

Halı sektöründe son yıllarda yaşanan yenilikler bizlere geleneksel ilmik havındaki alternatiflerden çok daha fazlasını sunmaktadır. Bunun sonucunda bir odaya farklılık ve ilgi çekicilik katmak için, seçtiğimiz halıda dokulu bir desen olmasına dikkat edebilir, elmas gibi küçük taş parçaları, ya da ufak noktalar gibi aksesuarlar kullanılarak kabartma etkisi verilen halıları tercih edebiliriz. Diğer yandan, ciddi tarzda, kesik havlı kadife Saksony veya sıcak bir görünüş katan Berber bukle bir halı tercihinin farklı atmosferlerin yaratılmasını sağladığı da unutulmamalıdır.

Doku ve desen seçiminde dikkat edilmesi gereken husus, renk seçiminde olduğu gibi mobilya ve perdeleriniz ile uyumlu halıyı seçmenizdir. Diğer yandan farklı yapım tekniği ile üretilen dokulu halılar, zaman içinde halı üzerinde oluşabilecek lekelenmeleri gizleyebilme yeteneğine de sahip olabilmektedir.

 

Halı seçerken  kullanım alanın önemi :

Bir halı almadan önce bazı konuları açıklığa kavuşturmamız gerekmektedir. Alacağınız halıyı hangi odada kullanacaksınız ? Bu oda ailenin ortak vakit geçireceği bir alan mıdır? Odaya dışarıdan direkt erişim bulunuyor mu yoksa halı girişlere uzak bir yerde mi ? Halı doğrudan güneş ışığına maruz kalacak mı?

Salon, koridor ve merdivenler gibi yoğun trafik bulunan alanlarda, ekonomik gücün yettiği oranda en kaliteli halıyı almak önemlidir. Halı alışverişi yaparken, çeşitli markaların performans sınıflandırma kılavuzları incelenmelidir. Bu sınıflandırma sistemi, hangi halının hangi bölgede en iyi performansı sağlayabileceği konusunda tüketiciye yardımcı olmaktadır. Bu kılavuzların büyük çoğunluğu, 5 üzerinden puanlama yapmakta ve bu anlamda 4. ve 5. kategorideki halılar, en iyi halıyı temsil etmektedir. Bu nedenle yoğun trafik alanlarında kullanılacak halıları bu sınıflardan seçmekte fayda vardır.
Halı seçiminde belki de en önemli unsur ekonomik olanaklardır. Tüketicinin isteklerine ve bu konu için ayırmış olduğu bütçesine göre birçok seçenek ve fiyat aralığı bulunmaktadır. Önemli olan halıyı ne kadar süre ile kullanmak istediğimiz ve bu süre boyunca halıdan beklediğimiz performans kriterleridir. Kaliteli bir halı aldığınızda, ödediğiniz fiyat ne kadar yüksek olursa olsun karşılığını uzun yıllar boyunca alabilirsiniz. Bu nedenle özellikle yoğun trafiğe maruz kalan bölgeler için alabileceğiniz en iyi halıyı almanız uzun vadede kâra geçmenizi sağlayacaktır.

Okumaya Devam et
Yorum yapmak için tıklayın

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız Giriş Yap

Yorum Yap

Son Yazılanlar

Etiketler

Facebook

Takvim

Nisan 2024
P S Ç P C C P
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
2930  
Yukarı