Bizimle bağlantıya geçin

Halı Seçerken Nelere Dikkat Edilmelidir?

Halı Seçimi Nasıl Yapılır
Fotoğraf : Halivizyon.com

Haberler

Halı Seçerken Nelere Dikkat Edilmelidir?

Nasıl bir halı, halıfleks almanız gerektiği, halıyı nerede, nasıl kullanmak istediğinize göre değişir. Halı alırken kullanım alanına göre sıkı dokuma, sert yüzey, yumuşak yüzey, hav uzunluğunun yüksekliği, hav boyunun kısalığı ve sıkılığı gibi seçimler kullanılacak yere göre değişmektedir.

Halı Seçimi Hakkında Konunun En Yetkili İsimlerinden;
Halı ve Zemin Kaplamaları Uzmanı,
Zemin Kaplama Sanayicileri İşadamları Derneği Başkanı Ali EMAN ile konuştuk,  Halı Seçimi Nasıl Yapılmalıdır diye sorduk,
Halı Seçimi Konusunda Püf Noktaları Nelerdir,
Halıda Doku Sıklık,
Halıda Dayanıklılık,
Hav Nedir, Havın Şekilleri,
Halının Stili,
Halıda Renk Seçimi ve Moda,
Halı Kalitesini Nasıl Anlarız Sorularını Sorduk ?

 

HALI SEÇİMİ :

– Nasıl bir halı, halıfleks almanız gerektiği, halıyı nerede, nasıl kullanmak istediğinize göre değişir. Halı alırken kullanım alanına göre sıkı dokuma, sert yüzey, yumuşak yüzey, hav uzunluğunun yüksekliği, hav boyunun kısalığı ve sıkılığı gibi seçimler kullanılacak yere göre değişmektedir. Ayrıca renk konusunda eğer bir arka plan öğesi olarak ya da evinizin dekorasyonuna fon oluşturacak bir halı istiyorsanız, krem rengi, bej ve toprak renklerde halılar tercih edebilirsiniz. Ama tam tersi, dikkat çeken ve evinizin odak noktasını oluşturan tarzda bir halı istiyorsanız, o zaman bordo, siyah, kırmızı ve bunun gibi çarpıcı renkleri kullanmak en doğru seçim olacaktır.

Halı Döşeme seçenekleri, bir mekanın genel görünümünde oldukça önemli bir etkiye sahiptir, bu yüzden Halı almaya karar vermeden önce nasıl bir mekan istediğinize karar vermelisiniz. İşte size halı seçerken dikkat edilmesi gereken bazı püf noktaları.

Klasik mi modern mi? Halı nasıl olmalıdır ?
Eğer  odanız süslemeli çizgilerle bezenmiş, el işi göz nuru güzel klasik desen yoğunlukta veya antikalarla doluysa, o zaman klasik bir tasarım, alanda bulunan desenler göz önünde bulundurulmalı, oryantal şekillerde varaklı veya damask desenlerde bir duvardan duvara halı kullanmanız uygun olacaktır. Döşeme Halısı seçimindeki önemli faktörlerden biri de halının yerleştirileceği alan ve etrafında bulunan renklerdir. Renk odadaki havayı doğrudan etkiler.

Örneğin açık renkler mekanda olduğunda daha geniş bir hava yaratacaktır. Seçilen renkler koyulaştıkça oda daha küçük ama daha sıcak bir görünüm sergiler. Çoğunlukla halıların bakımları diğer zemin kaplamalarına nazaran çok daha ekonomiktir.

Akustik özellikler
Halıfleks adıyla bilinen Duvardan Duvara Halılar aynı zamanda ciddi oranda ısı yalıtımı ve ses yalıtımı sağlar, akustik değerlere de sahiptir,  çünkü sesleri emer ve böylelikle ev veya ofisinizdeki ortamın kalitesini arttırır.

Günümüzde artan kentsel yaşamın mecburi olarak verdiği rahatsızlık, gürültü uğultusu, küçük büyük araç, taşıt ve ağır iş makinelerinden ötürü adeta gürültü kirliliği yaşadığımızı, buna ek olarak iç mekanlarda televiyon, telefon, faks, bilgisayar ve klimalardan kaynaklanan sesleri de göz önünde bulundurursak, halının bu akustik özelliklerinin zemin kaplaması seçerken ne denli önemli rol oynadığını rahatlıkla anlayabiliriz. seramik kaplı zemin ve duvar içeren bir mekanda kendi sesinizi ve karşı tarafın sesini yankı ve seslerin iç içe geçmesinden anlamayacağınız hal almaktadır.

Döşemelik Halı yaşadığımız mekanlardaki zeminimizi tamamen kaplayarak ortalama 30 desibel civarında yankı önleme, seslerin çarpışmasını kıran, ses kesici etkiye sahiptir.

Havın şekli
Bir halının değeri kalınlık miktarınca, havının yüksekliğine bağlı olarak, tüylü yüksek hav, kısa hav geri dönük dokuma bukle ya da orta yükseklikte kesik havlı olarak gereken ihtiyaç ve bütçeye göre saptanır. Halının kalitesi arttıkça odada konfor artar ve samimi bir hava yaratan izolasyon özelliklerinin sağladığından enerji tasarrufu da artar. Kaygan olan diğer sert zemin ve seramik, granit, mermer kaplamalara karşın, halı hem kaymaz özellikler sunarken aynı zamanda amortisör özelliği gösterir.

Kısa havlı halılar sık dokuma olmaları ile birlikte kesik uçlu olmamalarından dolayı yay gibi dirençli, baskı gördüğünde esneme kabiliyeti olan, baskı geçtikten sonra ise eski yüksekliklerini korumaktadır, özellikle yoğun kullanım alanlara uygun, örnek verecek olursak, ofis, işyeri benzeri çok kişinin girip çıktığı alanlar için önerilmektedir daha dikkat çekici örnek vermek gerekirse tekerlikli koltuklar için oldukça uygun bir yüzey hazırlar. Bunun yanında fiziksel rahatsızlarından ötürü koltuk değneği ya da baston kullananlar için de oldukça güvenli ve kaymayan düz bir zemin sunar. Döşeme Halıları, birçok insana çekici gelen onun genel görünüm, renk ve estetik özellikleridir. Seçim yapmakta zorlanacağınız çok büyük bir renk, desen, model ve şekil çeşitliliği bulunur.

Halının stili
Hangi stili seçeceğiniz büyük ölçüde odanın boyutları ve genel dekoruna göre değişecektir. Bu açıdan halıyı ister odanın en dikkat çeken öğesi veya odanın genel görünümü içinde uyum sergileyen ve fazla göze çarpmayan bir türde seçebilirsiniz.

Bu tamamıyla size kalmış bir seçim olmakla birlikte unutulmaması gereken önemli bir nokta vardır; o da bir odanın genel görünümünü baskın, yanlış seçilmiş renkteki ve mekanın genel görünümüyle oldukça uyumsuz olan bir halıdan daha hızlı yok edebilecek bir şey olmadığıdır.

Dayanıklılık
Dayanıklılık halının görünümü için çok önemlidir. Eski görünmeye başlaması ve yenisiyle ikame edilmesinden önce ne kadar hoyratça ya da düzgün kullanıldığı önemlidir. Leke tutacak mı, kirlenmeye karşı dirençli mi ya da küflenmeyen yapıda mı? Renkleri soluyor mu? Veya halı yanmaz yapıda mı? Yeni bir halı satın alırken satış görevlisine halıya ilişkin tüm bu soruları mutlaka sorun.

 

Halı, Duvardan Duvara Halılar bir çok farklı iplik cinsi materyalden üretilebilmektedir bu kullanılan hammadde cinsi, dokuma türü, hav yüksekliği, taban çeşitlerinin doğru tespiti ve seçimi kullanım yerine göre büyük önem arzetmektedir.

Düşünülmesi gereken diğer nokta ise seçtiğiniz halının ne kadar süre ilk günkü şeklini koruyacak olmasıdır. Ton farklılaşması bir kaç yıl sonra halının gördüğü dış etkenler göz önünde bulundurursanız, özellikle duvardan duvara halınızın rengiyle yeni döşenecek halınızın renk tonu birbirine tam anlamıyla uyması zor olacaktır.

Halının kalitesi nasıl anlaşılır?
Kullanılacak zemine uygun kalitede halı almak çok önemlidir ve bunu seçerken halının performansını anlayabilmek adına uzman kişinin yönlendirmesi ve bilhassa ürün tanıtım broşüründeki bilgilerden yararlanmak işin püf noktasıdır. Bu broşürlerde verilen değerlere ve halının serileceği zeminin kullanım yoğunluğuna göre uygun halıya karar vermek mümkündür.

Broşürlerde genellikle ürünün yoğun kullanıma dayanıklılığı 5 üzerinden değerlendirilir. Yoğun kullanıma dayanıklı yerlerde 5-4 arası değerlerdeki halılar, kullanımın daha az olduğu yerlerde ise 3-2 arası değerlerdeki halılar tercih edilmelidir. Halının yumuşaklık durumu, aşınmaya direnci, kırışma yoğunluğu ve keçesi gibi faktörler, halının kalitesini belirleyen kriterlerdir.

Halı dokusu
Halının dokusu, kullanıldığı odanın karakterini belirler. Ciddi tarzda, kesik havlı kadife Saksony, Kadife tuşeli Velur tip Halı Döşeme veya sıcak bir görünüş katan berber bukle bir halının tercihi farklı atmosferlerin oluşmasını sağlar. Seçilen halının rengi kuşkusuz sizin hayat tarzınızı ve kişiliğinizi ifade edecektir. Halının ömrünün uzun olmasını ve performansını etkileyen faktörleri bilmek halı kullanmak isteyenler için önemlidir.

Halıda renk seçimi
Halıdaki renk tercihiniz oldukça kişisel bir seçimdir. Neredeyse her renk, desen ve ebatta mevcut olan, birbirinden farklı mekanlara değişik seçenekler sunan halı tasarımları arasından dilediğiniz atmosferi yakalamak için kendinize en uygun olanı seçmek mümkündür.

Halı satın alırken özellikle önerilen; oda içinde bulunan mobilya, duvar renkleri, duvar kağıdı ve perdelerin rengini de göz önünde bulundurarak bir seçim yapılmasıdır. Ayrıca odanın büyüklüğü, güneş alıp almaması gibi özelliklerde halı rengi seçiminde dikkat edilmesi gereken noktalar arasındadır.

Güneş ışığı almayan odalarda açık ve canlı ( bej, kum, sütlü kahve )  tonlar kullanılarak sıcak bir atmosfer yaratılırken, yeşil ve mavi tonlar da yatıştırıcı bir etki yaratırlar. Açık renkler odayı daha geniş gösterirken, koyu tonlar samimi bir atmosfer sağlar. Yoğun trafiğe maruz kalan giriş bölgelerinde ise koyu tonlar seçilerek halının leke ve kirleri saklaması sağlanabilir.

Renk seçimi, odalarda farklı etkiler yaratmak için yapılır. Bu etkiler ferahlık, sıcaklık ve soğukluktur. Ayrıca halıda seçilen renk, zemini ne kadar vurgulamak istediğinizle de alakalıdır. Evinizin zeminini dekorasyon içinde ön plana çıkarmak istemiyorsanız, halınızı nötr renkli ve desensiz seçebilirsiniz.

Bu sayede evinizin mobilyalarını ön plana almış olursunuz. Eğer mobilyalarınızın yeterince göz alıcı olmadığını ve dikkati zemine çekmek gerektiğini düşünüyorsanız; halınız canlı renkler, açık renkli ve desenli olmalıdır. Halı Seçimi Yaparken Uzmana Danışmak En Güvenilir Yoldur.

 

Halı Seçimi Yaparken Bizi Arayınız…

TEL:  0212 477 02 90

FAX:  0212 479 12 02

Okumaya Devam et
Yorum yapmak için tıklayın

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız Giriş Yap

Yorum Yap

Son Yazılanlar

Etiketler

Facebook

Takvim

Şubat 2024
P S Ç P C C P
 1234
567891011
12131415161718
19202122232425
26272829  
Yukarı