Bizimle bağlantıya geçin

Halı Çeşitleri Nelerdir ?

Halı Çeşitleri

Genel

Halı Çeşitleri Nelerdir ?

Fotoğraf : Halivizyon.com

Halı Çeşitleri Nelerdir ?

Halı çeşitleri kısaca şu dört gruba ayrılabilir. Rip Halı , Bukle Halı , Tufting Halı ve Rölyef Halı . Herbiri özenle dokunan halı modelleridir.

DUVARDAN DUVARA HALI ÇEŞİT VE TANIMLARI :

1) RİP HALI (KEÇE tipi halılar) : Üretim aşamasında elyaf halinde gelen harman olefin (poliproplen)

eşit anda makine yüzeyine yayılarak iğnelemeye girer, şekil alması için paralel çizgiler halinde

İğnelenen OLEFİN elyaf  arka yüzeyi yapıştırıcı (Lateks , kalsit) ile kaplanır ve zemin kaplaması olarak kullanılır.  Örnek Kece,  Rip (Non Wovens , Halıfleks  gibi.)  Elsan Ekonomik, Elsan Ekstra, Dinarsu Tılsım kullanılan standart en:200cm’dir,boy 30 m.ile 40 m. arasındadır.

My Floor Keçe : gramajı 500 – 600 gr. Arasındadır.

My Floor Avantaj Fuar Tipi Rip   : gramajı 550 – 600 gr arasındadır.

2) BUKLE HALI (LOOP PİLE tipi Halılar) :Hazır hale gelmiş liften üretilmiş, iplik türlerinden çoğunlukla poliproplen ve polyamid iplikler iğneleme yöntemi ile kesik olmayan uçlu halıları oluşturur, dokuma bezinin üzerine iğnenin girip çıkmasıyla işlenmiş, belirli bir hav yüksekliğinde dokunan ürünün arka yüzeyi yapıştırıcı (Lateks , kalsit karışımı) ile kaplanır, daha sonra koruma kaplaması  (II.Taban actıon back veya tekstil  taban keçe taban gibi.) lamine edilerek yapıştırılır. Bukle halıların tümü loop pile diye de adlandırılır.  Örnek düzbukle, desenlibukle , scrool bukle ,baskılı bukle vb..

kullanılan standart en : 400 cm’dir, boy  25 m. ile 30 m arasındadır.

My Floor Eco line – My Floor Trendy bukle  / My Floor Decor Bukle / My Floor Colorful Desenli Bukle

My Floor Avantaj Düz bukle : 1500 – 1750 gr arasındadır.

My Floor Maraton Desenli bukle : 1500 – 1800 gr arasındadır.

My Floor Neptün /  Mars / Horizon / Scrooll Bukle : 1800 – 2000 gr arasındadır.

 

3) TUFTİNG HALI  (CUT PİLE tipi Halılar) :  Kesik uçlu halılar, Hazır hale gelmiş liften üretilmiş, ipliklerden poliproplen,  polyamid, polyester, akrilik, yün iplikler iğneleme yöntemi ve dokuma bezi üzerinde iğnenin girip çıkması anında, bıcak ile kesilerek yumuşak ve esnek bir yüzey oluşur. belirli bir hav yüksekliğinde dokunan malzemenin arka yüzeyi yapıştırıcı (Lateks , kalsit) ile kaplanır daha sonra koruma kaplaması olarak 2. taban diye de adlandırılan tekstil taban lamine edilerek  yapıştırılır. Tafting, Tüylü halıların tümü cut pile diye de adlandırılır.

kullanılan standart en : 400 cm’dir, boy  25 m. ile 30 m arasındadır.

My Floor London / Dinar / Raha / Riva Sempati, Samur Merinos / Dinarsu Mona Lisa

Tafting halılar : 2000 – 3000 gr arasındadır.

4) RÖLYEF HALI (CUT and LOOP tipi Halılar) : Kesilmiş uçlu ip ile kesilmemiş uçlu ipliğin

aynı yüzeyde desen oluşumuna denir. Bilgisayarlı makinelerin Hazır hale gelmiş iplik türlerinden ağırlıkla polyester, poliproplen ve polyamid iplikler iğneleme yöntemi ile kendinde desen oluşumu sağlayan halıları oluşturur, dokuma bezinin üzerine iğnelerin girip çıkmasıyla kesik ve kesik olmayan uçlu ipler farklı hav yüksekliğinde dokunur traşlanmış yüzeyle traşlanmamış iplik tonundaki farklılık  halıya farklı bir hava katar, dokunan ürünün arka yüzeyi yapıştırıcı (Lateks , kalsit karışımı) ile kaplanır, daha sonra koruma kaplaması  (II.Taban actıon back veya tekstil  taban gibi.) lamine edilerek yapıştırılır.  Cut and loop yada rölyefli halı adıyla anılan ürünlerdir.

Yüksek havlı kısmı Kesilmiş Tafting,  alcak olan yer kesilmemiş bukle’dir.

kullanılan standart en : 400 cm’dir, boy  25 m. ile 30 m arasındadır.

Samur Goblen, Samur Deluxe Goblen

Cut-loop (kendinden desenli) : 2500 – 3000 gr arasındadır.

  • Velur Halı Nedir : Halıda özellikle aranılan şey, hissedilen konfordur, velur halı yumuşak dokusu itibari ile ince flement ipliklerin kümelendiği, parlak, yumuşak yapısal olarak kadife’ye benzer, yüzeyi belirli uzunlukta kesilmiş uçlu, pürüzsüz dokuma türü halı’ya Velür halı denir.
    ince kılcal lif ipliklerin sıkı dokunması ile üretilmiş, kadifemsi dokulu halı, velür halı olarak adlandırılır.
  • Tip Sheared Halı nedir : ince flement ipliklerin hav uzunluğu ortalama – 5mm – 6mm kalınlıkta yüzeyi kesilmiş uç ip ile kesilmemiş uçlu ipliğin aynı yüzeyde yüksek ve alçak iğnelemeden oluşan gölgelenmesi sonucu desen oluşumuna denir. Diğer adı traşlı, fırça makas işlemi görmüş halıdır. Bilgisayarlı makinelerin Hazır hale gelmiş iplik türlerinden ağırlıkla polyester, poliproplen ve polyamid iplikler farklı dokuma işlemi yaparak iğneleme makinasının hareketleri sonucunda kendinden desen oluşumu sağlayan halıları oluşturur, dokuma bezinin üzerine iğnelerin girip çıkmasıyla kesik ve kesik olmayan uçlu ipler farklı hav yüksekliğinde dokunur traşlanmış yüzeyle traşlanmamış iplik tonundaki farklılık ile yüksek alçak dokunun görünümü halıya farklı bir hava katar, ayrıca halıya baskı renklendirme yapılarak ekstra renklendirilmiş halılar bulunmaktadır. dokunan ürünün arka yüzeyi yapıştırıcı (Lateks , kalsit karışımı) ile kaplanır, daha sonra koruma kaplaması  (II.Taban actıon back veya tekstil  taban gibi.) lamine edilerek yapıştırılır.  kullanılan standart en : 400 cm’dir, boy  25 m. ile 30 m arasındadır. Associated Carpet Sultan serisi, Dinarsu Akasya

Tip Sheared : kısa havlı gölgelendirilmiş traşlanmış kendinden renklendirilmiş veya baskı tonlamalı desenli halı : 1500 -2000 gr arasındadır.

Keçe Tabanlı halılar : Duvardan Duvara Arka yüzeyi keçe kaplamalı halılar yerden gelen soğuktan,rutubetten ve nemden etkilenmez, oda sıcaklığının değişmemesini ve ısı yalıtımı sağlar. Temizliği kolay iplikten üretilmiştir, sabunlu bezle silinebilir kaza halinde anında müdahale edilebilir, halı yıkama makinesi ile yerinde yıkanır.

KAYMAZ YOLLUKLAR: Arka kaplaması jel tabanlı yolluklar yerde kaymayan sudan rutubetten nemden etkilenmeyen uzun ömürlü, estetik görünümlü, temizliği kolay iplikten dokunmuş, üst yüzeyi polyamid veya poliproplen elyaf kullanılan dekoratif ürünlerdir. ıslandığında ve yıkandığında çabuk yıkanıp, çabuk kurur.

Okumaya Devam et
Yorum yapmak için tıklayın

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız Giriş Yap

Yorum Yap

Son Yazılanlar

Etiketler

Facebook

Takvim

Aralık 2023
P S Ç P C C P
 123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031
Yukarı