Bizimle bağlantıya geçin

Duvardan Duvara Halı ve Tanımları Nelerdir ?

Duvardan Duvara Halı ve Tipleri
Fotoğraf : Halivizyon.com

Genel

Duvardan Duvara Halı ve Tanımları Nelerdir ?

Öncelikle halıfleks dendiğinde ülkemizde tüm duvardan duvara halılara verilen genel tabirdir. Ancak halıfleks ilk üretime başladığı günden bugüne rip halı denilen elyaf iğneleme türü döşemelik halının başlangıç kalitesidir. En cazip fiyatlı ekonomik ürün üst kalite döşeme halıları ve özellikli duvardan duvara halı ürünlerini tarif ederken, ifade edilmekte, kullanılmaktadır.

DUVARDAN DUVARA HALI ÇEŞİT VE TANIMLARI :

Öncelikle halıfleks dendiğinde ülkemizde tüm duvardan duvara halılara verilen genel tabirdir.

Ancak halıfleks ilk üretime başladığı günden bugüne rip halı denilen elyaf iğneleme türü döşemelik halının başlangıç kalitesidir. En cazip fiyatlı ekonomik ürün üst kalite döşeme halıları ve özellikli duvardan duvara halı ürünlerini tarif ederken, ifade edilmekte, kullanılmaktadır.

HALIFLEKS RİP HALI (KEÇE tipi halılar) : her hatta binlerce iğne bulunan ince denye elyaf üç veya dört aşamalı olarak elyaf halinde gelen harman olefin eşit anda makine yüzeyine yayılarak iğnelemeye girer iğnelerin battığı hat yiv, alt dokuyu, iğne aralığında kalan set üst dokuyu oluşturur, şekil kazanan, genişliği 3mm aralıkla paralel çizgiler halinde İğnelenen elyaf 4 mm kalınlık kazanır, arka yüzeyi yapıştırıcı (Lateks tutkal kalsit) precoat ile sıvanır, fırına giren yüksek ısıdan geçerek fiksaj gören ürün ütülenmiş sertleştirilmiş alt tabakası kolalanmış olarak makineden çıkar. Genel adı keçe tipi halıdır. İplik ile dokunmuş olmayan, elyaf iğneleme metodlu üründür. Dünya piyasasında needle felt flooring veya non wowen flooring yani iğnelenmiş elyaf keçe yer döşemesi olarak tarif edilir.  Elyaf cinsi : poliproplen, polyamid veya polyester kullanılır. İçeriğinde tutuşmayı önleyen alev almazlık tozu mikronize kalsit barındırır. Yer döşemesi, taban sergisi, zemin kaplaması olarak kullanılır. 1980’lerden bu yana ülkemizde yer bulmuştur.

 

Örnek:

My Floor Avantaj Rip : gramajı 600 – 700 gr arasınadır. En 2 metre x boy 50 metre rulo 100 metrekaredir.

My Floor Çelik Halı’da kullanılan standart en:200cm’dir,boy 25 metre bir rulo  50 metrekaredir.

My Floor Keçe ürünler : gramajı 500 – 1200 gr. Arasındadır. En 2 metre x boy 50 metre rulo 100 metrekaredir.

 

2) BUKLE HALI (LOOP PİLE tipi Halılar) :Hazır hale getirilmiş 1600 denye – 2000 dtex arasında üretilmiş, iplik türlerinden çoğunlukla poliproplen, polyester ve polyamid iplikler iğnelere takılarak birinci taban denilen taban bezi üzerine girip çıkmasıyla, istenilen belirli yükseklikte dokunur, kesik olmayan uçlu halıları oluşturur, taban bezinin üzerine iğnenin girip çıkmasıyla belirli bir hav yüksekliğinde geri dönük dokuma ( birinci taban) arka yüzeyi yapıştırıcı (Lateks yapıştırıcı kalsit karışımı) ile kaplanır, daha sonra koruma kaplaması (II.Taban actıon back veya tekstil taban gibi.) keçe arka koruyucu taban lamine edilerek yapıştırılır. Bukle halıların tümü Dünya genelinde loop pile carpet adı ile bilinir.  Örnek düzbukle, desenlibukle , scrool bukle, baskılı bukle vb..

kullanılan standart en : 400 cm’dir, boy 25 m. ile 30 m arasındadır. Kalınlık ortalama 6mm ‘dir.

My Floor Avantaj Bukle – My Floor Eco Line Bukle

3) TAFTİNG HALITUFTİNG CARPET  poliproplen, polyamid, polyester, akrilik, yün iplikler iğnelere takılarak, birinci taban bezi üzerinde iğnenin ayarlanan belirli bir yükseklikte, istenen milimetreyi sağlayacak şekilde girip çıkması anında, bıcak ile kesilerek yumuşak ve esnek bir yüzey oluşur. belirli bir hav yüksekliğinde dokunan malzemenin arka yüzeyi yapıştırıcı  (Lateks , kalsit) ile kaplanır daha sonra koruma kaplaması olarak 2. Taban diye de adlandırılan tekstil taban lamine edilerek yapıştırılır. Tafting, Tüylü halıların tümü cut pile diye de adlandırılır. kullanılan standart en : 400 cm’dir, boy 25 m. ile 30 m arasındadır.

My Floor Taft Carpet, My Floor Velur Halı- Flexi Floor Cut Collection, Mac Saksony Collection,

Flexi Floora Tafting halılar : 1.700 – 3000 gr arasındadır. 5mm ile 20mm arasında kalınlıkları mevcuttur.

 

4) RÖLYEF HALI (CUT and LOOP tipi Halılar) : kesilmiş uçlu ip ile

kesilmemiş uçlu ipliğin aynı yüzeyde desen oluşumuna denir. Bilgisayarlı makinelerin Hazır hale

gelmiş iplik türlerinden ağırlıkla polyester, poliproplen ve polyamid iplikler iğneleme yöntemi ile kendinde desen dokusu sağlayan halıları oluşturur, dokuma bezinin üzerine iğnelerin girip çıkmasıyla kesik ve kesik

olmayan uçlu ipler farklı hav yüksekliğinde dokunur traşlanmış yüzeyle

traşlanmamış iplik yükseklik farkı ve tonundaki farklılık sayesinde halıya farklı bir hava katar, dokunan ürünün arka yüzeyi yapıştırıcı (Lateks , kalsit karışımı) ile kaplanır, daha sonra koruma kaplaması (II.Taban actıon back veya tekstil taban gibi.) lamine edilerek yapıştırılır. Cut and loop yada rölyefli halı adıyla anılan ürünlerdir.

Yüksek havlı kısmı Kesilmiş Tafting, alcak olan yer kesilmemiş bukle’dir.

kullanılan standart en : 400 cm’dir, boy 25 m. ile 30 m arasındadır.

My Floor Royal, Flexi Floora Ultra Comfort

Flexi Goblen Cut-loop (kendinden desenli) : 1700 – 3000 gr arasındadır.

Keçe Tabanlı halılar : Duvardan Duvara Arka yüzeyi keçe kaplamalı, Tekstil Taban halılardır.

yerden gelen soğuktan,rutubetten ve nemden etkilenmez, oda sıcaklığının

değişmemesini ve ısı yalıtımı sağlar. Temizliği kolay iplikten üretilmiştir,

sabunlu bezle silinebilir kaza halinde anında müdahale edilebilir, halı

yıkama makinesi ile yerinde yıkanır.

 

KAYMAZ YOLLUKLAR: Arka kaplaması jel tabanlı yolluklar yerde kaymayan sudan

rutubetten nemden etkilenmeyen uzun ömürlü, estetik görünümlü, temizliği

kolay iplikten dokunmuş, üst yüzeyi polyamid veya poliproplen elyaf

kullanılan dekoratif ürünlerdir. ıslandığında ve yıkandığında çabuk yıkanıp,

çabuk kurur.

Okumaya Devam et
Yorum yapmak için tıklayın

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız Giriş Yap

Yorum Yap

Son Yazılanlar

Etiketler

Facebook

Takvim

Aralık 2023
P S Ç P C C P
 123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031
Yukarı